Відносини міцніші за метал!
Контакти:
044 501 77 27

093 170 18 46
Режим роботи:
Пн - Пт: 8:30 - 17:30
Сб: 9:00 - 14:00
066 515 00 73
068 738 24 04

Будівельна арматура - види, застосування, виробництво

У статті розглянуто будівельну арматуру, її види, особливості виробництва, а також застосування.
Різні стержні із сталі будь-яких форм і будь-яких перерізів, а ще канати, пасма, які сколюють, приймають, розтягують напруження, що з'являється в складових залізобетону від навантажень ззовні, а також від власної ваги, називаються арматурою. Вона буває періодичного та постійного профілю перерізу. Кожна поділяється за складністю виробництва. Так, наприклад, арматура діаметром 12 міліметрів названа легкою, а понад 12 міліметрів до 40 міліметрів названа важкою.

Будівельна арматура – класифікація та застосування

Арматуру поділяють на три види, коли її використовують у залізобетонних конструкціях:
Робоча – цей вид приймає на себе різні дії зовнішніх факторів і власної ваги конструкції.
Розподільна – цей вид арматури утримує робочі стержні й забезпечує рівномірний розподіл навантаження між ними.
Монтажна – вона нічого не утримує, її використовують для зв’язування каркаса арматури та забезпечення правильного положення арматури під час бетонування.

Також арматурою називають робочі стержні, розташовані й у лаконічних частинах конструкції. Балки чи ригелі спокійно можна називати такими частинами. Хомути потрібні для зв’язки каркаса в єдине ціле, а також для збереження бетону. Щоб зберегти бетон від різних арматурних стержнів і їхнього ковзання, їх загинають у «гачки». «Гачків» можна уникнути й заощадити, якщо використовувати періодичні профілі, які добре зчіплюються з бетоном.

Методи встановлення арматури

Штучний метод передбачає встановлення з пруткових опуклих стержнів або жорсткої прокатної та профільної сталі, з куточків, рейок та іншого. Поодиноку арматуру збирають за допомогою зварювального апарата безпосередньо на місці бетонування. Її збирають у каркас або ж у якусь конструкцію з певних елементів. Використовувати такий вид арматури краще там, де потрібно виконати невеликий обсяг роботи. Найкраще вона підходить для підгонки стержнів і бетонування конструкцій.

Щоб виконати армування плит, використовують перехресні стержні, які з’єднані в місцях перетину за допомогою зварювального апарата – їх називають арматурною сіткою. Каркаси сітки складаються з решітки, що об’єднує поздовжню арматуру. Інакше їх називають «плоскими каркасами». Ще одна варіація такого типу арматури – це просторові каркаси, які складаються з кількох каркасів, а також із тонких пакетів або сіток. Під час армування колон, балок часто зустрічаються арматурні сітки. Для виготовлення подібних каркасів потрібен профіль сталі.

На металургійних заводах була розроблена стрижнева арматура. Коли відбувається холодне протягування прокатних стержнів через послідовну систему отворів, виробляється дротова арматура. Таких прокаток виконується багато, тому стержень стає довшим, а його діаметр починає зменшуватися. Міцність сталі збільшується, як у кристалічній решітці. Арматуру зміцнюють за допомогою витягування в холодному стані та термообробки.

Різновиди профілю та застосування

  • Круглий профіль
  • Гладкий профіль
  • Періодичний профіль

Це стержні, що покращують зчеплення з фундаментом, маючи рифлену поверхню. Виробляють цей вид арматури з парою поздовжніх ребер і поперечними виступами, що йдуть по лініях.

Також арматуру поділяють за принципом дії. Вона може бути як напружуваною, так і ненапружуваною. Окрім цього, вироби поділяють на поперечну та поздовжню арматуру.

Поперечна – це арматура, здатна запобігати появі похилих тріщин, що виникають від косих напружень по краях опор. Вона також об’єднує бетон у стисненій і розтягнутій зоні.

Поздовжня – це арматура, що приймає напруження та запобігає утворенню вертикальних тріщин, які з’являються в залізобетонних конструкціях у місцях розтягнутих зон. У таких конструкціях саме арматура бере на себе більшу частину навантаження й розподіляє його разом із бетоном.

Для армування напружених конструкцій можна застосовувати не тільки високоміцну арматуру, а й канати, пасма та пучки. Виробляються вони з дуже міцних дротів діаметром по 3 міліметри.