Щоб визначитися в цьому непростому з точки зору будівництва питанні, необхідно вивчити характеристики обох деталей.
Двотавр міцніший за швелер?Двотавр має вищий рівень жорсткості, ніж швелер, це пов’язано з тим, що у двотавра планки виступають за межі корпусу деталі з обох боків на однакову відстань. Ця особливість впливає на те, що вага вертикальної конструкції на двотавр розподіляється більш рівномірно, і сила тяжіння не зможе його скрутити або якимось чином деформувати. На швелер такі сили впливають дуже сильно, і наскільки вони можуть його пошкодити, залежить здебільшого від правильної та рівної установки. Крім того, двотавр завдяки все тій же особливості відповідатиме за міцність стінки не з одного її боку, а одразу з двох, що також говорить на користь вибору двотавра.
Звісно, порівнювати можна лише ті деталі, які мають однакові розміри та характеристики, тобто відстань між планками у них однакова. Також приблизно однаковою повинна бути і товщина самих металевих стінок деталей, оскільки від цього також залежить їхня міцність і стійкість, так само як і самі габарити деталі повинні бути однаковими. Тільки за таких умов двотавр буде набагато міцнішим за швелер. Однак ця перевага буде помітною лише в тому випадку, якщо його встановлюють вертикально для зведення несучих конструкцій. Якщо ж ці профілі використовують для будівництва інших металевих конструкцій, то при бокових навантаженнях фахівці відзначають явну перевагу швелера.
Вона зумовлена тим, що його поперечні планки розташовані лише з одного боку від основної стінки деталі, а у двотавра вони виступають однаково з обох боків. Відповідно, центр тяжіння тиску на швелер зміщений убік від стінки до торців планок, у двотавра ж уся вага припадає прямо на центр деталі. З цієї причини при горизонтальному будівництві краще використовувати саме швелер.
Як вибрати профіль?Якщо необхідно звести фундаментальні несучі стіни, то краще зупинити свій вибір саме на двотаврах – їх зазвичай виготовляють великих розмірів, із високими планками та підвищеною товщиною стінок. Тому такі деталі будуть дуже вигідні для використання в несучих конструкціях, однак навряд чи знадобляться в тому ж машинобудуванні. Швелер же за своїм типом універсальний. Його можна використовувати і для будівництва, і для інших цілей, адже його активно застосовують для створення конструкцій у вагонобудуванні, а також у суднобудуванні та машинобудуванні. З нього дуже зручно створювати в тому числі й декоративні додаткові конструкції, оскільки деталь не має виступу з іншого боку. Завдяки цьому до швелера дуже зручно кріпити й інші різноманітні деталі, що неможливо при використанні двотавра.
Не можна сказати, що швелер не використовується для несучих конструкцій, саме він найкраще підійде для будівництва несучих балок. При цьому єдине, що необхідно враховувати, – це його міцність і здатність витримати певні навантаження. Природно, слід брати деталі, здатні витримати більшу вагу, ніж передбачається. Але це правило діє і для двотавра. Однак якщо йдеться про будівництво великих приміщень, то краще все ж покластися на більш надійний у цьому плані
двотавр. Він жорсткіший і міцніший, за його допомогою значно зручніше створювати різні конструкції та перекриття в приміщенні. Наприклад, на нього легко можна укладати звичайні плити із залізобетону, оскільки з одного боку планки на деталь лягає плита одного прольоту, а з іншого – другого, і при цьому деталь не зазнає сильного навантаження, оскільки вага розподіляється рівномірно.