Відносини міцніші за метал!
Контакти:
044 501 77 27

093 170 18 46
Режим роботи:
Пн - Пт: 8:30 - 17:30
Сб: 9:00 - 14:00
066 515 00 73
068 738 24 04

Скільки арматури потрібно на фундамент?

Зведення будь-якої будівлі починається з її основи – фундаменту. На фундамент припадає основне навантаження, тому він має бути надійним і гарантовано витримувати вагу будівлі. У зв’язку з цим для будівництва фундаментів використовують стійкий до впливу вологи, відносно недорогий і простий у застосуванні матеріал – залізобетон. Він складається з бетону та армуючої сітки, що значно підвищує механічну міцність готових конструкцій.
Практика показує, що найпростішим у технологічному плані є не використання готових залізобетонних конструкцій для фундаменту, а заливка його на місці. Тому виникає питання доставки на будівельний майданчик необхідної кількості арматури, яка використовуватиметься для в’язання каркаса майбутнього фундаменту, а також готового бетону. Розрахунок кількості бетону ми розглядати не будемо, а основну увагу приділимо підрахунку арматури для різних видів фундаменту.

Для влаштування будь-якого типу фундаменту потрібні два види арматури – рифлена, яка нестиме основне навантаження, та гладка, що використовується для з’єднання частин каркаса між собою. Поздовжні, поперечні та вертикальні прути арматури з’єднуються тонким сталевим дротом. Діаметр рифленої арматури обирається залежно від конструкції майбутньої будівлі за принципом: чим більша будівля, тим більше навантаження припадатиме на фундамент, отже, більший діаметр прутів. Варто зазначити, що метою цієї статті є надання загальної інформації щодо влаштування фундаменту, яка може бути корисною в приватному малоповерховому будівництві, а не для зведення висотних будівель.

Скільки арматури потрібно для стрічкового фундаменту?

Для стрічкового фундаменту необхідно заготовити прути рифленої арматури діаметром 8-14 мм (для армування у поздовжньому напрямку) та гладкий дріт діаметром 6 мм (для армування у вертикальному та поперечному напрямках). Як правило, поздовжня арматура вкладається у два ряди – зверху та знизу траншеї – на відстані 5-10 см від її стінок. Отже, для визначення необхідної кількості арматури потрібно загальну довжину відрізків стрічкового фундаменту помножити на 4.

Вертикальні та поперечні відрізки дроту вкладаються через кожні 50 см і кріпляться до поздовжніх прутів дротом 0,8-1,2 мм (по 30 см на кожен вузол). Довжина кожного вертикального відрізка підбирається так, щоб вся конструкція «зависала» на відстані до 15 см над дном траншеї й не перевищувала 5 см від її верхнього краю.

Наводимо приклад розрахунку. Для стрічкового фундаменту, загальна довжина відрізків якого становить 27 метрів, потрібно 27 × 4 = 108 погонних метрів рифленої арматури. Для поперечного армування знадобиться 27 × 4 + 2 = 110 відрізків гладкого дроту, кожен з яких на 10-20 см менший за ширину траншеї. Для вертикального армування буде потрібно таку ж кількість відрізків (110 шт.), але їх довжина буде на 10-15 см меншою за глибину траншеї.

Кількість арматури для плитного фундаменту

Плитний фундамент – це монолітна конструкція заввишки 25 см, каркас якої має форму сітки. Поздовжні та поперечні прути рифленої арматури діаметром 12-14 мм укладаються на відстані 200 мм один від одного. У результаті утворюється сітка, сторона кожної клітинки якої дорівнює 200 мм. Каркас складається з двох таких сіток, покладених одна над одною та скріплених вертикальними прутами довжиною 20 см. Довжина поперечних і поздовжніх прутів залежить від розміру плити фундаменту. Знаючи довжину кожної сторони плити та відстань між прутами (20 см), легко підрахувати необхідну кількість арматури.

Наприклад, для фундаменту розміром 4 × 5 метрів потрібні прути завдовжки 4 та 5 метрів відповідно. Кількість прутів – 5 шт. на кожен метр. Тобто для в’язання однієї сітки потрібно 5 × 5 + 1 = 26 прутів по 4 метри та 4 × 4 + 1 = 17 прутів по 5 метрів. Загальна кількість арматури – (26 × 4 + 17 × 5) × 2 = 378 метрів. До цього значення слід додати загальну довжину вертикальних прутів, які вкладаються з кроком 40 см.

Кількість арматури для стовпчастого фундаменту

У стовпчастому фундаменті основне навантаження припадає на вертикальні прути. Тут застосовується арматура 10 мм. Як правило, у кожному стовпі укладають по 4 вертикальні прути. Їх довжина збігається з висотою стовпа. Якщо за проєктом фундамент має підніматися над рівнем землі, необхідно подбати про встановлення опалубки.

Вертикальні прути з’єднуються гладким дротом діаметром 6 мм з кроком 50 см. Тепер, щоб визначити кількість рифленої арматури, необхідної для кожного стовпа, слід його висоту помножити на 4. Потім отримане значення множиться на загальну кількість стовпів. Результат – це загальна кількість рифленої арматури, необхідної для стовпчастого фундаменту.